reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

821,800 to the nearest hundred
True or False The procedure is the most important part of any scientific method
Reread paragraphs 59–62 of “The Seventh Man.” Explain how the seventh man’s actions in these paragraphs develop the theme of the story.
Can the birthrate or death rate of a population of organisms be greater than 1? Explain your answer.
18. Which of the following characters never brings lunch to school because his family cannot afford it. 1. Charles Baker Harris 2. Boo Radley 3. Jeremy Finch 4.
SOMEONE PLEASE HELP ME WILL GIVE 30 POINTS PLUS BRAINLIEST!!! PLEASE DO NOT WRITE IF YOU DONT KNOW THE ANSWER!!!
What does otp mean when texting
Can anyone help please?
I need help with this question please.
Use what you know about your theme topic to write one -two sentences that describes the theme of the short film Boundin’. Remember, when you are writing a theme