vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

What factors made constantinople a great city?
when checking for breathing and you hear gasp should you continue with cpr
How does Martin Luther King Jr support his claim that racial segregation is discriminatory and unjust
What is the theme of this fable? A. It is important to work hard and save for later. B. It is good to work hard, but hard work is unnecessary. C. It is silly
Which of these statements is not true about chemical reaction rates? A. The reaction rates can change. B. The reaction rates can increase. C. The reaction rates
What might happen if you changed one nucleotide in a codon?
What is the moral, or lesson in the short story; Lucky Charm by Colin Linder?
Which chemical equation shows that the total mass during a chemical reaction stays the same? A) Mg + Cl2 → MgCl2 B) NaOH + MgCl2 → NaCl + MgOH C) 2Na
on the basis of chemical structure which of the following solids will most easily conduct electricityCaF2CuNaClFeO2
Put yourself in the position of an entrepreneur who is developing a new self-propelled, robotic lawn mower, similar to the roomba robotic vacuum cleaner, to int