jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

Please help! The main idea of a text is not always directly stated is always stated in the first paragraph usually appears in the conclusion is found in the
What can the reader conclude happened near Gettysburg, Pennsylvania? A) A church was built. B) Lincoln attended school. C) The Civil War came to an en
Why does a mountain range often cause precipitation to fall A ocean currents can’t flow through it B air must rise and cool to pass over it C The climate is g
how does the presence of decomposers affect the availability of nutrients in the soil?
At the beginning of the Cold War, Europe was divided along ideological lines. Which group did the Western nations organize as a military alliance to protect the
MONKEYS PAWWhich type of character is one who remains unchanged throughout the story?minorsecondarystaticdynamic
Regular verbs form their past tense by ending with -d or -ed . True False
Need help my teacher is going to be really mad
What is the 5-D process?
Why do we have the naturalization process