AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!
The total volume of a tree increases 6% each year. What will its volume be after 7 years if its volume is 5 cubic meters now? A. 5(0.06)7 B. 5(7)(0.06) C. 5(1.0
What the answer now fast correct
Write your answer as a whole number or a mixed number in simplest form. Include the correct unit in your answer
Mr. SMITH had 4 daughters, each daughter had a brother ... How many sons does Mr. Smith have?
5x+8=3x-6 plz help me asap
Please help me with this geometry question:((
A man walking on a railroad bridge is 2/5 of the way along the bridge when he notices a train at a distance approaching at the constant rate of 45 mph . The man
An umbrella has 8 ribs which are equally spaced (see fig.). Assuming umbrellatobe a flat circle of radius 45 cm, find the area between the two consecutive ribs
What is the sum of arithmetic series 19+25+31+37+… Where n=9 ?