Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP 1. In a parallelogram a diagonal of the length 20 cm is perpendicular to one of the sides. Find the longer side of parallelogram if its perimeter
Please help,,, will give brainliest and five stars to correct answer
How many members serve in the grand juries in texas?
A college student realized that he was spending too much money on music. For the remaining 5 months of the year his goal is to spend a mean of $50 a month towa
How is the whale adapted for breathing in the ocean?
was literature important in feudal Japan, and if so why?
it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?
A pair of perpendicular line segments intersecting at which point would be the diagonals of a square inscribed in the circle?
A man with type a blood whose mother was type o is married to a woman with type ab blood. what are the blood types of their children and in what proportion?
(5a-2b+3c) + (-7a+9b-2c)