ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

If similar fossil collections are found on two continents, now widely separated, what is a possible explanation
what is 9 2/6 - 6 5/6
New Groton, Connecticut, is the location of the A. National Oceanic and Atmospheric Administration. B. Coast Guard Academy. C. Air Force Academy. D. Naval Comma
a machine can produce 250 items per hour. if the operator of the machine works 40 hours per week, how many times are made by this machine in one year?
give me 5 important facts about plagiarism
New Groton, Connecticut, is the location of the A. National Oceanic and Atmospheric Administration. B. Coast Guard Academy. C. Air Force Academy. D. Naval Comma
HELP ME!!!!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Firemen __________ dozens of cats each year. A. rescue B. rescu
the wright brothers Wilbur wright facts
what does don't judge a book by its cover mean
Eamon used a number line to compare two numbers, 0.48 and 3/5. One number was less then 1/2 and the other number was greater them 1/2. Which number was less the