sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

What event outraged the British, both in the colonies and at home in England, and led to a change in the way they fought the French?
Convert 1g/cm3 into s.i unit
when did ulysses s. grant join the american civil war
6. A__________ should be consulted when we are sick or unwell.​
give inscription about revolt of 1857? meet?​
What is The value of the car after 2.5 years Y=6599(0.88)^t
How do I figure out? What’s the best business for me to work for
In a large population of adults, the mean IQ is 120 with a standard deviation of 21. Suppose 50 adults are randomly selected for a market research campaign. (Ro
Greek influence on Gandhara art was the result of Alexander the Great's invasion of the subcontinent.
An object is dropped from rest. Calculate its velocity after 2.5 s, if it is dropped on earth where acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2