icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

Margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $10. At another store she can borrow the tile saw for free if she buys tiles there
А 3х - 5 В 4х – 30 2x + 20 с What is the value of x? X=[ ]
What is the slope of the line in the graph? PLEASE HURRY
Anyone want a BRAINLIEST, 60 POINTS?!?!? THEN PLZ HELP ME FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST Compare rates of change. The equation below can be used to find t
HURRY NOW 3 So why do kids drop out of sports? The executive director of the National Youth Sports Coaches Association, Michael Pfahl, says, “The number one rea
6 2/3 divided by 2 6/7
Is the relation a function?​
How do you think life would be different for you if there were 10 hours in a day? (USE COMPLETE SENTENCES)
Giving brainlest to the correct answer
Does anybody know what (20x30)+10 to the second power is?