Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

The chapter animal needs by Kevin Barry What is it about
can some one help me out? I can't chose between A or B If an increase in temperature accompanies a reaction, what occurred? Energy was absorbed. Energy was rele
What process is shown here
What did Upton Sinclair do to prepare for writing The Jungle? Select all that apply. A He studied details about working in a slaughterhouse. B He studied deta
Which of the following best describes the economic reading for industrialized nations building empires in the late 19th and early 20th centuries?
Which of the following are considered pure substances? Mixtures Elements Solutions Compounds
Who founded New France?
Explain why the daughter cells of meiosis are genetically different from each other but the daughter cells produced by mitosis are not. Why is genetic variation
Anyone explain on what to do?Sabah has $450 to pay for college textbooks. She expects to pay about $75 per book. Her friend told her that 4 of them can be check
the word theory when use in a scientific sense mean