lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What arm of milky way are we in?
Gerardeen has superb social skills, manages conflicts well, and has great empathy for her friends and co-workers. peter salovey and john mayer would probably sa
The great person/man approach stresses that leaders' traits are learned. a. True b. False
what is carbon-14 radioactive dating used for
Can someone help me? I don't understand how it should be. Ex.1 Choisissez les adverbes adéquats suivant le moment de repère présent ou passé. Deux amis, Paul
What classes should i take in high school if i want to become an orthopedic surgeon'?
6(-2-3x)+8=68 Find x
Using a __ clock, scientists are able to estimate the amount of time that two species have been evolving independently
How many 4/5 cup servings are in 4/9 of a cup of yogurt
What are the domain restrictions of ?