kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Which windows tool is used to determine if a dynamic disk is corrupted?
The chart shows characteristics of stars. Sirius is a blue-white star with a surface temperature of about 9800 K. What is most likely the mass of Sirius? 1
The height in feet, h, of a model rocket t seconds after launch is given by the equation h(t) = 3+70t - 16t^2. The average rate of change in h(t) between t = 1
How do you think computers have helped to improve documentation, support and services within the healthcare industry.
What is one think that Mount Rushmore and Hoover Dam have in common?
Shauna and scott feel like they know everything about one another. they are passionately attracted to each other. but when they are done with college they may p
What’s the surface area
Defines the time of American history prior to 1776
Choose all that apply. Gas pressure within a fixed container will increase when ____ A) gas is cooled B) gas is heated C) gas volume changes D) mass of gas is i
how did the Indus and Ganges river protect Harappa and Mohenjo-daro