personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

a swift can fly at 160km/h. what is the speed in m/s? show clearly how you worked out your answer.
Who invented the "bulb"​
please help! i can’t write the equation on here so look at the picture.
Correct answer gets 5 star
Watch help video Which value of x satisfies the equation
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!! A sample of 1000 U.S. pediatricians i
What’s this topic called
Monica took a survey of her classmates' hair and eye color. The results are in the table below.
if a hexagonal prism has a volume of 539 cubic meters and is 16 meters tall, find the area of the hexagonal baseBase Area= ___ m^2
I sent the report yesterday. (change into passive)​