mcastellanos057
mcastellanos057 mcastellanos057
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

A garden table and a bench cost $741 combined. The garden table costs $91 more than the bench. What is the cost of the bench?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

bench:  $416; table:  $325.

Step-by-step explanation:

Let t and b represent the costs of the table and bench respectively.  Then:

t + b = $741, and t = b + $91.

Substituting b + $91 for t in the first equation, we get:

b + $91 + b = $741

Then 2b = $741 - $91, or 2b = $650

Then the bench costs $325 and the table ($325 + $91), or $416.

Answer Link

Otras preguntas

the cost of 7 scarves is 54.25 what is the unit price
*Please help!* Sort each characteristic according to whether it describes the parent absolute function.
Which part of the human body controls the nervous system? A. spinal cord B. brain C. heart D. eye
Find the x-intercept and y- intercept of the line. 6x+2y=-18
why did gregor mendel study pea plants​
Can you guys please help me on this
What are the three things that blood is responsible for transporting through the body.
"I understand your apprehension about having oral sex, especially since you've never done it before." This statement is an example of which of the following tec
HELP ME WITH MY LAST QUESTION PLEASE I FORGOT HOW TO FIND INTERVALS
30% of the students who answered yesterday's survey question picked fall for their favorite season. If 90 students answered, how many picked fall?​