bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2019

1 gallon equals 16 cups. So, 3 gallons equal [tex]3\cdot 16 = 48[/tex] cups.

So, 48 cups cost $13.92, which means that one cup costs

[tex]\dfrac{13.92}{48}=0.29[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

could you tell me what is sputnik?
what are the main sacred text of judaism
Why Do We Sweat? Need some help
which areas were obtained after the revolutionary war?
can someone please help ? (:
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.
Aside absorbing water and nutrients, what other functions do the roots serve?
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
what is the common name for calcium silicate?