metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the 8 and 48?
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
Which of the following is x⁴ + y⁴ identically equal to? (A) (x² + y²)(x + y)(x - y) (B) (x² + xy + y²)(x² - xy + y²) (C) (x² + √2xy + y²)(x² - √2xy + y²) (D) (x
what SI unit would best be used to express the height of your classroom ceiling ?
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?
THE EXPRESSION (TAN THETA) (CSC THETA) IS EQUAL TO?
what SI unit would best be used to express the height of your classroom ceiling ?
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.