samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Which situation describes a correlation that is not a causal relationship? (1) Car color and number of car accidents(2) Hours spent studying and test score(3) A
her investment grew 22% to$610 how much did she invest____ ( solve as an equation or fraction)
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
n^2+7n+15=5 show work please
her investment grew 22% to$610 how much did she invest____ ( solve as an equation or fraction)
how did martinique gain independence
algae do not cause disease or not
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
you are building a birdhouse that will have a volume of 128 in^3. the birdhouse will have the dimensions shown a. write a polynomial that represents the volume
What is the interquartile range of the data set below? Growth in feet of oak trees: 68,80,73,90,120,94,76,112,101,94,72(1) 22                (2) 28