ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

How would you teach scientific notation?
How did the acquire their name according to this Greek myth
What is 80z2+120zw+45w2
the equation x-3=-13 has the solution of...?
Triangle ABC is congruent to triangle DFE. Find y. 12 13 12.5 13.5
Please answer this with a explanation and your answer will be chosen as the Brainliest. A gardener is installing fence around his garden. Let x represent the wi
Can someone help me with this problem and explain it
Find the perimeter of the shape. Assume all intersections are right angles. A) 8.5 B) 10 + 3 √2 C) 13 D) 13 + 2 √3 E) 15
Simplify the expression -4+11
there are 48 pepsi,84 miranda and 60 sprite bottles in a grocery shop. these bottles are to keep in a crate has the same number of cold drinks. find the maximum