makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Four acids are analyzed and there KA values are determined which of the following values represents the strongest acid
Grade 10 math anyone?
does the freedom of speech mean you can say whatever you want,whenever you want ?
state a source of direct current
What are three names for 3.09
Juwad picked 30 bags of apples on Monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each.the following week he picked and sold 26bags
In India, for which achievement is the Gupta Golden Age best known?
A grocery store only sells eggs by the dozen.There are 12 eggs in one dozen eggs.If there are 624 eggs in stock how many dozens of eggs are there
What is 40% of 85? (with an explanation)
solve the inequality (2x-4) + 110 ≤ 120