officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Which are guiding principles of Washingtons government? check all that apply 1- the rule of law 2- popular demand 3- the protection of right 4- limited gover
I have 3 solve for x problems worth 30 points and brainlyest.
What logically follows if the righteous retreat from political involvement?
f(x)=x^2. what is g(x)?
In state government, the _________________ holds the top office in the executive branch.
Where and when does the great gatsby take place? question 12 options: a.long island, 1922 b.new york, 1930 c.long island, 1915 d.east egg, 1926?
common sites for venipuncture
One advantage associated with driving on side streets is Drivers more likely to be attentive Lighter traffic during rush hours Multiple lanes of traffic in ea
What is the probability that a number selected at random from the set {2,3,7,12,15,22,72,108} will be divisible by both 2 and 3?
Fill in the blank: Do the boys buy the ticket? ¿ _____ los chicos el _____?