ashaNeasle
ashaNeasle ashaNeasle
  • 02-06-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

Respuesta :

officalchula09
officalchula09 officalchula09
  • 02-06-2016
500/250=1/x
cross multiply
250(1)=(500)x
250=500x
divide both sides by 500
$0.50 per balloon
Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions