mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are contained in 12.5 grams of silver? A. 6.97 × 1022 atoms B. 7.52 × 1024 atoms C. 0.116 atoms D. 1.92 × 10–25 atoms
Can rocks be weathered by wind and chemicals in the air
This object was observed in 1997. The object in the picture is a/an .
-9 x 1/3 equals ___________________________
The term that programmers use to describe objects that cannot be changed is --------------------------.
The four vital signs used to detect a patients baseline health are
I know this isn't a school question, but I accidentally ate some pretzels that expired in august. I know their are some smart ppl on here, will I be okay?
Maple syrup, which comes from the sap of maple trees, contains water and natural sugars. It's a clear, brown liquid and the sugars can’t be separated by filtrat
Find the volume of the prism. A: 30 m^3 B: 304 m^3 C: 96 m^3 D: 192 m^3
A double stranded dna molecule contains 560 nucleotides. how many complete turns would be found in this double helix?