mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What is 500000 times 10
Conflict is considered to be dysfunctional when:A. it involves alternative dispute resolution.B. it hinders organizational performance.C. it involves the compro
Which element has 7 valence electrons ? A.nitogen(N) B.neon(Ne)
Which of these conflicts caused India to be divided into two independent countries? A. British loyalists fought with revolutionaries over the next Indian prime
i need to know how to do spanish
Three main causes of the Civil War
I need help please ..
Read this sentence: Hunting endangered whales should be outlawed.What type of claim is this sentence? A.Claim of fact B.Claim of policy C.Claim of definition D.
What are some key developments on the election of 1800 ?
10.5 Tangents. Hw 20