Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

where did japan first expand its empire after 1930
Multiply these fractions (Lowest Terms) a) 2 x 3/4 b) 3 x 3/5 c) 4 x 1/3 d) 6 x 2/5 e) 1/2 x 1/4 f) 4/5 x 2/3 g) 5/6 x 3/4 h ) 1/10 x 2/3 i) 2 1/5 x 1/
How many flags are in this wolld ;)
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
What is a synonym for sensory language?A.simileB.fluencyC.metaphorD.imagery im thinkin D?
'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
A movie starts at 7:00 pm and lasts 108 minutes. What time does the movie end?