stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

which is the right answer?
Does anyone know what the definition of expanding manufacturing is?
What are some things you can control right now to give you a greater chance for a happy and healthy marriage?
Which sentence is in passive voice? The clouds floated in a gorgeous blue sky. The snow covered everything in our backyard. Lucy went to the library to study. T
Arthur made a labeling the diagram of the three stages of the cell cycle. What is the error in the diagram
In a two candidate election, Amanda received 7 times as many votes as Joshua. If a total of 16 votes were cast, then how many votes did Joshua receive?
What statement best characterizes religion in Europe on the eve of colonization? Group of answer choices People’s religious beliefs and practices were a matter
Read the passage and answer the question below. “The metropolitan efforts to complete this British imperial hierarchy at the centre and to export it abroad, so
Lisa is the second daughter of Mr. And Mrs.Santos she have a height of 1.6 and a weight of 49 kilograms. Find her BMI amd weight status.
A point where two or more angle bisector meet is called ?