Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What angered some Americans about the way President Clinton balanced the federal budger
the causes and effects of post-World War II economic and demographic changes
If you had to label yourself as either a rationalist or an empiricist, which label would you choose? Why?
Use the number line to identify the correct least value, first quartile, median, third quartile, and greatest value of the data. 4, 12, 9, 10, 8, 6, 5, 15, 5, 8
someone help me please i need this by today
Solve log x = 3. a. 10,000 b. 1,000 c. 30 d. 3
The coefficients corresponding to k = 0, 1, 2, ..., 6 in the expansion of (x + y)6 are A. 0, 6, 15, 20, 15, 6, 0 B. 1, 6, 15, 15, 6, 1 C. 1, 6, 15, 20, 15, 6, 1
A car dealership was trying to sell a used car that no one wanted. First, they tried to sell it for 10% off the marked price. Then they tried to sell it for 20%
1. In "Dreams," what words show that the images of a bird and snow are meant to be negative?
im assuming its D. do to the sound waves having to go through more material...right?