kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A(n) ________ is an item you can individually select and manipulate within a document. style property border object
Find the missing side length,m
Solve for x 2(x+1)=8 Provide step by step instructions
A population of squirrels lives in a mature forest in Virginia's Great Dismal Swamp. After a hurricane, 90% of the oak trees are destroyed by the rains and high
Can u answer both history questions
Explain the relationship between the shape of the base of a prism and the number of lateral faces. Use examples to justify your answer.
What is the value of R in this circuit
Which of the following is not an example of a plant defense against herbivory? A) nicotine B) cryptic coloration C) spines D) thorns E) strychnine
Which transformation is a rigid transformation?
Most colleges and universities now require students to have a meningitis vaccination before enrolling. untreated meningitis can lead to: