janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Give the volume indicated. Be sure to include all significant figures. 9.2 9.16 9.26
What positive integers have the following binary representations? (a) 100001 (c) 1000000000 (b) 1001001 (d) 1001110000
7. Let A = {0, 1, {0,1}}. Give an example of a partition S of the power set P(A) such that SI = 3.
An investor can design a risky portfolio based on two stocks, A and B. Stock A has an expected return of 18% and a standard deviation of return of 20%. Stock B
what is 10.44030651 rounded to the nearest 10th place?
Explain why the precise length target DNA sequence doesn't get amplified until the third cycle. You may need to use additional paper and a drawing to explain yo
What 18% more than 200
A 3mL unit dose of levalbuterol HCl contains 0.63mg of active ingredient. If 2 unit doses are used, how many mg of active ingredient are used?
In the Northern Hemisphere, the Coriolis effect makes winds.​
solve S = 2(lw + lh + wh) for w question #11