emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

pete got 7 items wrong out of 50 on a test. what fraction of the total number of problems did Pete get wrong?
Which word in the sentence is an interjection? Oh, I don't know what to do anymore. A. anymore B. oh C. know D. I
Which two properties are used to define matter? A.has mass and conducts heat B.has buoyancy and volume C.has mass and takes up space D.conducts energy
Help with 13,14,15 please?? Look at the picture
identify one benefit of working for the government in Han dynasty.
Why did clarisse McClellan die in the book Fahrenheit 451???
a pond is 0.03 meters thick.if the pond were 10 times thick how many meters thick would the ice be?
How to differentiate y=x^ln7 ?
In a sixth-grade class, the ratio of boys to girls is 3:2. How many boys and how many girls could there be in this class? Is there more than one possible answer
The Colorado River is 1,450 miles long. This is 752 miles shorter than the Mississippi River. Write an equation that describes this relationship.