katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

An 8-pack of board games costs $34.00. What is the unit price?
Discuss two concerns regarding funeral attendance
What was George Washington's role in the French and Indian War? A) He was ordered to deliver a message to French settlers, but the French refused to yield. B) H
please help that’s all i just need to make i’m correct it due tomorrow early so please
how did Penicillin change the course of history in global, industrial, political, and social aspects. (please help me as fast as possible i need this by tonight
110.254 rounded to the nearest 10th
Find the measure of the missing angle
4. Lines 29–33: Identify examples of archaic language in these lines. What word substitutions using current vocabulary might make the sentence's meaning easier
8(5x+ 2) = 296 how to solve this
What is the ratio equivalent to 1:1