amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IM KNOWN THE LAST PAGE ANDNI DONT GET IT ITS DUE TOMORROW PLEASE HELP MEEEEEE Name: Date: 5. In the drawing below, some lengths are given in SI unit
What does The world war 1 have a chief
write an equation in standard form of a line whose x-intercept is an integer and y-intercept is a fraction. explain how you know that the x-intercept is an inte
6 The Clause Exercise 24. Clauses. (1) In the first blank, write n. if the italicized clause is used as a noun, adj. if used as an adjective, or adv. if used as
which is faster 2.5 miles per hour or 0.5 miles per hour
Write 8/10 as a percentage
For the graph whose function is shown, find f(0).
-2=7(q+ 2) +3(2q -1) Solve for q
There are no tickets available on this day. I wish I ___ them in advance
The titanic is located nearly 3800 m below the surface of the ocean. How much time would it take for the sound waves to travel to the titanic and back to the su