waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

what is 800 10 times as much as-------
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month
what is the expanded form for 15,409
what is the least prime number greater than 50
how many times does the earth circle around the sun
Coffeeco Company, a national coffee store, has several stores in a busy downtown area. After opening two more locations, they noticed that sales at their stores
11 more than twice a number x
what is 280 divided by 4
What's the value of n? 9x27+2x31-28=n (SHOW WORK!!)
Which of the following statements is a MAD goal? I will beat the county wrestling champion in my weight division in my first match. I will dance for 300 hour