meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
What special group advises the President of the United States? a. The Cabinet b. The Electoral College c. The Executive Branch
Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
Who was Samuel F.B. Morse?
How to find the inverse of the function f(x)=2x-3 ? Please
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??
question number 4 please help