ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

I don't understand this material need help
Find the circumference of a circle with a diameter of 1.5 m. 4.5 m 4.7 m
Which of the following health-related problems can best be solved by community action? There has been a sudden increase in the crime rate in Hannah's neighborho
Partition the wholes into thirds rename fractions for 3 wholes use the number line
What does form mean in art?
what were the signs that the prosperity of the 1920s was superficial or misleading
Write a rule for the linear function in the graph.
What theory did hitler emphasize in Mein Kampf
Products that create deadly vapors are known as :
Factor completely. 9x4 + 12x3 – 45x2 – 60x A. 3x(x2 – 5)(3x – 4) B. 3x(x2 – 6)(3x + 10) C. 3x(x2 – 5)(3x + 4) D. 3x(x2 + 5)(3x – 4)