Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

What were two outcomes of the Fair Employment Practice Committee of 1941? federal job and training programs provided without discrimination access to higher-pay
3x - y = 11 5x + 3y = 9
Part A Use this information to organize estimated household expenses by monthly amounts • rent: $13,800 annually • utilities: $5,400 annually • cell phone: $534
find the sum of the interior angle measures of a convex 20-gon ( a twenty-sided polygon
Please do this step by step!
Describe how both your nervous and endocrine systems would be involved if you walked into a surprise party and were truly surprised. KEEP THE ANSWER SIMPLE!!!!!
Select the correct answer. Rewrite the expression in the form . A. B. C. D.
If a bank account pays 10% annual interest, compounded annually, find the anmount of time it would take to double in value.
how did great depression impact ordinary people ?
The area of a rectangle is 45.15 square meters if the length is 21 meters what is the perimeter of the rectangle