chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses present tense? a. The catacombs was dark and cold, symbolizing death. b. Fortunato loved wine, so he was vulnerable to the plan. c. The p
Does if pair of ratios form a proportion. 18/9 and 6/3
The end of the first world war resulted in ALL of the following EXCEPT: a. a more peaceful world b. harsh peace conditions c. a radicalization of political p
What do food webs help us understand? a. population effects of growth b. ecological effects of energy c. ecological effects of extinction or species introduc
Which of the following is a possible use for nuclear energy? a. power plants b. weapons c. powering submarines d. all of the above
The practice of emphasizes a doctrine that returns to rigid principles.
Bias is the opposite of impartial. a. True b. False
Give an example of a free rider.
Heat in a substance is an example of _____ energy?
The Romans adopted many aspects of Greek culture and applied it to their own __________. a. architecture. c. education. b. art. d. all of the above