diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

In colonial Latin America who belonged to the lowest social group
solve the inequality 31< 3x+4
What has to happen to atmospheric nitrogen in order for it to become available to plants?
Can someone sub to my youttube channel pls, its called Yakobu, it would really help out :)
Read the following excerpt from the article "Vision, Voice and the Power of Creation: An Author Speaks Out," by T. A. Barron, and answer the question that follo
Solve (2x - 1)^2 = 9. A. X = 2, -1 B. X = -2,1 C. x = -2, -1 D. X = 2,1​
In where I find my heroes by Oliver stone. How does the structure of the passage support the author's shift in perspective about heroism Oliver stone
Consider a town in which only two residents, Bob and Cho, own wells that produce water safe for drinking. Bob and Cho can pump and sell as much water as they wa
Name and explain two types of pre-writing
a truck driver working at the pencil factory suggests a more efficient way to load boxes of pencils into the truck. categorize the truck driver's suggestion as