eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

You discover you can deduct medical expenses over 6% of your income. Your income is $42,000 and you had medical expenses of $567. What portion of your medical e
Solve the equations, and checks for extraneous solutions.
What are the 6 most frequently cited areas of medical-related fraud in healthcare?
how did the capitol torture peeta ? ( mockingjay )
In what way are the processes of respiration and photosynthesis linked with each other? A.)The carbohydrates produced by plants in the process of photosynthesis
According to MLA style, which part of this citation would be referenced as the source in an in-text citation? Wysocki, Anne Frances, et al. Writing New Media: T
Why did Marcus gravey's movement fall apart ?
What happend on summer 1943? 2. World war
on operations management
What does charlotte do to get rid of bugs??