apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

find the area and perimeter of the shaded part.
what is anne franks charater traits
¿Hicistie tu malatya Ayer? A. Sí , hice mi maletas ayee B. Sí, hizo mi maleta ayer C. Sí , hago mi maleta ayee D. Sí, have mi maleta ayer
Fact or option Fourth of July is celebrated in July.
why there is gap between day and night in frigid zone
13. Two seventh-grade classes are selling raffletickets to raise money. One class is selling ticketsfor $3.50 each and has already raised $450. Theother class i
what is the solution to this linear equation-2v--4=-3-2v
the diagram shows two triangles, A and B. The area of triangle B is 3 times the area of triangle A. Given that b>4, find an expression for a in terms of b
Question10................
A model rocket is launched with an initial upward velocity of 54 m/s. The rocket's height h (in meters) after t seconds is given by the following.