alexis3662
alexis3662 alexis3662
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $7.96 for 4 pounds

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-10-2020

Answer:

$1.99 per lb

Step-by-step explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

$7.96 / 4 lbs

$1.99 per lb

Answer Link

Otras preguntas

how do solve 21s=3 ?
What is the relationship between rational numbers and ratios
What is 0.00000802 in scientific notation
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
Can someone help me ?????
is 8/5 rational or irrational?
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i
find the opposite or additive inverse of 48 =
What is the relationship between rational numbers and ratios