bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Mary bought a bag of rice for 9,000.00 and sold it for 6,300.00. What was her percentage loss?​
What is nitrification? 1) Nitrification is the conversion of nitrate to nitrogenous compounds such as ammonia. 2) Nitrification is the conversion of nitrate int
The words assured, confident, conceited, and proud all have similar meanings. Which word would a writer use to express a negative opinion about a character? A.
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
There are no tickets available on this day. I wish I ___ them in advance
what would the awnser be for f(15)=?
What is the intersection point for this system of equations? x + y = 49 .10x + .25y = 7.45
Which of the following solutions can act as a buffer solution? a) Distilled waterb) Pure hydrochloric acidc) Acetic acid and sodium acetated) Sodium chloride so
Find the standard deviation, σ, for the binomial distribution with n = 38 and p = 0.4. Group of answer choices σ = 3.02 σ = 7.14 σ = 0.61 σ = 6.29
23.4 is what percent of 288? Round to the nearest tenth.