taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK THE BRAINLIEST!! What are the amplitude, period, phase shift, and midline of f(x) = 2 sin(x + π) − 4?
why were the Americans articles of Confederation inneffective
Which of the following describe the sine function? Check all that apply. Its range is all real numbers. Its period is 2pi. Its maximum is –1. Its domain is a
I jus need confirmation to see if I got the correct answer. If it is wrong could you please help me with it.
What is the similarity and difference for j and k
Plsssss helpppp teacher won’t helppp
kayden brought 9 packs of paper for $27 how much will you pay for 11 packs of paper​
In the fall of 1967, martin luther king, jr. and sclc changed direction and announced the ________, an effort that they hoped would dramatize the economic probl
A book store is having a 30% off sale. Dairy of the wimpy kid books are now $6.30 each. What was the original price of the books.
Which is the graph of the parent functionf(x)=2^x