hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Germany did not become a nation. What happened to the German states?
Solve f(x) = g(x) algebraically. f ( x ) = x 2 − x − 30 g ( x ) = − 2 x + 26
Which line increases most rapidly: a line with slope 3 or a line having slope 3/4 explain
PLEASE HELP!!! Solve the quadratic equation by completing the square.
connected to the left side of the heart, carry blood full of oxygen to the rest of the body. Ventricles Arteries Veins connected to the right side of the heart
What IS the value of x ? 50 ° 41 °
Which amendment preserves a strong role for the states?.
I need help with this (-7)(-5) =
can you guys just answer off the picture they wont let me type this queston
IF U PUT A WRONG ANSWER JUST FOR POINTS U WILL BE REPORTEDRead the two texts, and then respond to the following writing prompts Scientists continually study wat