ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 5^-6*5^-1
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
By selling a camera for $2400,Ron loses 4%,At what might he sell it to gain 12%?​
concert The following measurement​
What major problem did George Washington help stop just after the end of the American Revolution? Group of answer choices Newburgh Conspiracy Trade Disputes
Correct answer please? I can't figure it out
is 5/8 greater than less than or equal to 1/2?​
Can you please answer this for me
What are the statutory requirements for a pour-over gift into a trust? a) No requirements b) Must be in writing c) Must be notarized d) Requires court approval
Based on the diagram, which statement is accurate A AB = BC B AD = AC C AC > AD D AD > AC