anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
Before the Civil War, the cotton plantations of the ___ South depended on British textile companies for their markets.A.antebellumB.anteriorC.avant-garde
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
Find the sum of 2/9+1/9?
Who was Canada's FIRST prime minister.
Explain why the gravitational acceleration of any object near earth is the same matter what was the mass of the object
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
Who did Odysseus leave behind when he left Troy for Ithaca, and how was it destructive?
how does  a star form?