wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

True or false aesthetics is the study of the nature of art
When taking measurements, you must consider _____. - accuracy, precision, and uncertainty - only accuracy - only precision - only uncertainty
Does anyone know the Formula for Law of Inertia?
Joe’s current age is five times Mary’s age ten years ago. If Mary is currently m years old, what is Joe’s current age in terms of m?
What villain in harry potter can change size
How do you think the moon Was formed? Please don’t Google it.. needs to be in your own words!
an example of a Destructive force is the formation of mountains True or False?
In a rhombus, an altitude from the vertex of an obtuse angle bisects the opposite side. Find the measures of the angles of the rhombus.
Which article of the constitution describes the basic powers of the presidency and the means of selecting presidents?
people who in exchange for their military service, held land for a king or lord a.telling b.thanes