jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

how many square feet are in 143 square miles show work​
Which one is the correct answer
which organic compound is a saturday ed hydrocarbon? A. ethyne B. ethene C. ethanol D. ethane
what forms a food substance into small balls and then pushes them into the
Hi I will mark you as brainliest Please reply to my questions 1) how do we get cotton fiber from cotton bolls? 2) write 3 steps involved in the processing. Re
PLEASE HELP MEEEEE QUICK
Marie Tyndall is a student in the Jackson Heights Community College Medical Assisting Program. She and two other classmates have been assigned the project of cr
Choose the numbers that are irrational. 1/3 2/7 3.624 0.6 π 0.87 -5
Why does Carson McCullers use the term malady to describe American loneliness?
The forms a food substance into small balls and then pushes them into the