Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

Which organisms have groups of cells arranged into organs? O A. Unicellular O B. Multicellular O C. Prokaryotic O D. Bacterial
what should i do- this is hard
Right answer gets brainlist
What is: (9t+5)+(3t-6) simplified?
money supply and inappropriate government policies of economics fluctuations ​
(√81 + √100) *10 solve this problem fast​
Someone please help! Thank you to anybody
Tools - Question 6 The graph of a function includes the points (4, 5) and (21, 39). What is the rate of change of the function? А 34 B 0.5 С 2 O O D 17
60 POINTS PLSSSS HELPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!! pls answer this correctly and dont gimme that link cuz it dont help me at all!! pick a novel/short story I picked The
I really don't know how to solve this because when you plot points there's usually only 2 points to plot not 3.