americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Minimalist composers use repeating ___________ and harmonies that change gradually.
Divide and round to the nearest hundredths place. 1.49 ÷ 0.09
Need help on Number 23, I would appreciate if you guys show steps.
I neeeeddddddd help pleeeeeaaaaaaaseeeee
Straightening a joint is known as? Extension Elevation Supination Dorsiflexion
What is the correct name of this country in Spanish? A los Estados Unidos B México C español D buenas noches
Leonardo da vinci's study of human proportion was done in what media?
What will happen to bond prices if terrorism ended and the world’s nations unilaterally disarmed and adopted free trade policies? Why?
How many moles of C2H2 are needed to react completely with 84 mol O2
What is nine plus/+ ten?