rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How does lady macbeth explain macbeth's strange behavior at the banquet?
I want to know the answer
What is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and passes through the point (−4, 3)? y − 3 = (x + 4)
two minor league baseball players got a total of 210 hits. Washington had 12 more hits than Sanchez. find the number of hits from each player
evaluate 2^3+4x2-7 please
How did the soviets influence the political situation in Poland at the end of world war 2
Number is a multiple of 3 and 4 and the sum of its digit is 6 what is the number
Suggest ways how learners could be informed about alcohol abuse
What is the chemical compound of common kitchen table condiment salt?
Has a nuclear bomb been used in the recent 20 years