17438 17438
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-foot piece of string costs $4.20. What is the price per inch?

Respuesta :

fussywussybear fussywussybear
  • 02-12-2020

Answer:

$0.035

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kahsbshs Kahsbshs
  • 02-12-2020

Answer: 0.84 cents per inch

Step-by-step explanation: Just do division to get your answer:)

Answer Link

Otras preguntas

A blueberry bush uses energy from the Sun to make carbohydrates. Which set of energy transformations BEST describe this process?
what multiplies to get 9 and adds to get 27
The Phylloclade commonly found in xerophytic plants is the modified ? [A] stem[B] roots[C] leaf[D] flower
The levels of usage can be classed as intimate, conference, frozen, _____. formal, and casual context, and usage advertising, and professional
A recipe of chicken and rice calls 3 1/2 pounds of chicken. Lisa want to adjust the recipe so that it yields 1 1/2 times as much chicken and rice. How much chic
A store sells boxes of juice is equal size packs. Garth bought 18 boxes, Rico bought 36 boxes and Mia bought 45 boxes. What is the greatest number of boxes in e
Is the subject complement in the sentence a noun, pronoun, or adjective? The smallest puppy in the litter is energetic this morning. a. pronoun b. adjective
I know it's a lot but bear with me. I need to do this for HW, but I don't understand this!!
List the 5 things that plants must have/do to survive on land.
20 over 6 equals what over 3